niedziela, 2 września 2018

Zbrodnia - piłka nożna - miłość

Wyśniona jedenastka  
Paweł Fleszar


Cóż by można rzec o tej książce. Przede wszystkim to, że książka nie została wydana. Można pobrać ebooka (całkowicie za darmo!) z tej strony: http://sportkrakowski.pl/wysniona-jedenastka-e-book/.

Jak najkrócej przedstawić tą książkę? Wystarczą cztery słowa: zbrodnia, piłka nożna, miłość. Wyśniona jedenastka to historia Macieja Porzyńskiego, którego losy przedstawione są w odstępnie 12 lat tj. w roku 2004 i 2016. Nie chcę zdradzać wiele fabuły, ale sam fakt, że na pierwszych stronach główny bohater wraz z dziewczyną znajdują trupa nad Wisłą, jest dostatecznym impulsem do przeczytania tej książki. Ponadto jest ona idealna dla każdego fana piłki nożnej oraz Białej Gwiazdy. Dużo opisów wydarzeń futbolowych, ciekawostek oraz historia związana ze "Złotą Nike".

Ogólny zarys fabuły oraz wykreowani bohaterowie przypadli mi do gustu. Niestety książka, jak dla mnie, ma swoje minusy. Zdecydowanie za dużo tu futbolu jak na kryminał, zbyt długie i szczegółowe opisy. Ponadto przeplatanie rozdziałów, raz mamy akcje w roku 2004 a w następnym rozdziale przenosimy się 12 lat później i mamy inną historię. Niestety spowodowało to, że nie mogłam skupić się na fabule tzn. zaczynając kolejny rozdział z roku 2016 nie pamiętałam co wydarzyło się w tej historii w poprzednich rozdziałach. W pewnym momencie zauważyłam, że historie z tych dwóch różnych „wymiarów” zaczęły mi się plątać. Nie byłam pewna, które wydarzenia dotyczyły roku 2004 a które 2016. Po dobrnięciu do końca książki poczułam spory niedosyt. Odniosłam wrażenie, że historia jest niedokończona, że autor zostawił sobie furtkę gdyby chciał w przyszłości napisać kontynuację albo zwyczajnie nie miał pomysłu na zakończenie.

Myślę, że gdyby autor zdecydował się podzielić książkę na dwie części opisując najpierw historię mającą miejsce w 2004 roku a następnie przeszedł do wydarzeń w przyszłości, książka byłaby zdecydowania bardziej przystępna dla czytelnika. Ponadto przydałoby się bardziej rozbudować niektóre wydarzenia, które zostały okrojone do dwóch-trzech zdań, a tak naprawdę aż się proszą o rozbudowanie.

Mimo tych wad książka jest warta przeczytania. Autor ma lekkie pióro i humor, które pozwalają na płynną lekturę jednakże polecam skupić się na szczegółach żeby nie zgubić fabuły i orientować się w wydarzeniach.

Moja ocena: 7/10

Do przeczytania!
Czytomaniaczka

7 komentarzy:

 1. nie lubię czytać ebooków więc dla mnie już odpada a szkoda bo papierową wersje bym przeczytała

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio nie mogę czytać ebooków, jak poprawi się sytuacja chętnie sięgnę po ten tytuł, moje klimaty. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tytuł podsunę synowi pod rozwagę, powinien go zainteresować. :)

   Usuń
 3. Szkoda ze to ebook. Historia brzmi dość ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie cianie mnie, myślę, że byłabym przytłoczona taką ilością futbolu. Tym bardziej, że mam dużo książek papierowych na półce.

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej nie jestem przekonana, trochę nie moje klimaty... zwłaszcza ta piłka nożna.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tym razem, nie dla mnie, nie jestem dostatecznie zainteresowana..

  OdpowiedzUsuń